Historia

Smaczna Historia 2014

W dniach 3-12.11.2014r realizowaliśmy program "Smaczna Historia" współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. 50 osobowa grupa młodzieży- uczniów szkół gastronomicznych z Obwodu Chmielnickiego na Ukrainie, Torunia i Żnina brała udział w warsztatach gastronimicznych, wycieczkach m.in. do Bydgoszczy, Torunia, Poznania. Uczestniczyła w zabawach integracyjnych, grach terenowych, dyskusjach dotyczących trudnej historii stosunków polsko-ukraińskich.  

 

 

Białoruś 2009

"Na Szlaku Piastów" program historyczno - językowy dla młodzieży z Białorusi.

Miejsce realizacji zadania: Polska

Termin realizacji zadania: sierpień 2009

Czas trwania: 12 dni

Kraj zamieszkania uczestników: Białoruś

Liczba uczestników: 50

Finansowanie: Fundacja Młoda Europa, Senat RP

Uczestnicy projektu zwiedzili liczne zabytki Szlaku Piastowskiego, poznając historię związaną z początkami Państwa polskiego. Wśród odwiedzanych miejsc znalazły się:

  • Katedra oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie,
  • Rynek oraz Muzeum Basztowe w Żninie,
  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji wraz z przejazdem kolejką na trasie Żnin - Wenecja - Biskupin,
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
  • Rynek, Ratusz Miejski, Muzeum Kopernika, kościoły w Toruniu.

Uczestnicy projektu ostatnie dni jego trwania spędzili w towarzystwie 12-osobowej grupyMłodzieży Teatralnej z liceum w Szubinie. Brali udział we wspólnych warsztatach teatralnych, szlifując znajomość języka polskiego oraz poznając swoich rówieśników z Polski.

W czasie wolnym od zajęć uczestnicy projektu brali udział w licznych zajęciach sportowych (gra w piłkę, ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuków, itp.) oraz korzystali z bliskości lasu i jeziora, pływając w kajakach oraz wędrując po okolicznych szlakach turystycznych.

Anglia 2008

Program „O Polsce po polsku" dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Wielkiej Brytanii.

Miejsce realizacji zadania: Polska

Termin realizacji zadania: Sierpień 2008

Czas trwania: 16 dni

Kraj zamieszkania uczestników: Wielka Brytania

Finansowanie: Fundacja Młoda Europa, Senat RP

Celem programu „O Polsce po polsku" było przybliżenie młodzieży polskiego pochodzenia, mieszkającej na Wyspach Brytyjskich, życia we współczesnej Polsce, przypomnienie fragmentów historii Polski - początków państwa polskiego, przybliżenie młodzieży walorów turystycznych i przyrodniczych Polski.

Młodzież zwiedziła:

  • Biskupin - Muzeum Archeologiczne,
  • Mogilno - Klasztor Ojców Benedyktynów,
  • Gniezno - Bazylikę, Drzwi Gnieźnieńskie, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum Początków Państwa Polskiego,
  • Strzelno,
  • Toruń - Dom Kopernika, Stare Miasto, Planetarium.

Program pobytu w Wiktorowie składał się z II części:

I stacjonarna - młodzież korzystała z atrakcji ośrodka: ścianka do wspinaczki, strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, tor survivalowy, gra strategiczna w paintball, kąpiel w jeziorze, plenerowe wycieczki turystyczno - krajoznawcze.
II część - 5 dniowy spływ kajakowy połączony z rajdem rowerowym. Młodzież uczestniczyła w zajęciach terenowych z leśnikiem, który przybliżył uczestnikom zasady gospodarowania zasobami leśnymi.

Uczestnicy doskonale władali językiem polskim, pobyt w kraju pozwolił im nabrać biegłości w mowie potocznej.
Organizacja turnusu miała również na celu próbę rozpoznania oczekiwań młodego pokolenia Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wobec kraju, poznanie potrzeb i sposobów pomocy młodym ludziom w utrzymaniu polskości.

Proces rekrutacyjny wraz z wyjazdem do Anglii na festyn szkół języka polskiego, organizowany przez „Macierz Szkolną" w Laxton Hall w VI 2008r. pozwolił na zdobycie sporej wiedzy o współczesnych emigrantach. Doświadczenia te pokazały, iż istnieje potrzeba pracy nad młodzieżą zamieszkałą na Wyspach Brytyjskich, a jedną z najważniejszych jest - potrzeba bardziej precyzyjnego poznania środowiska, jego identyfikacji w związku z dynamicznymi zmianami jakie zaszły w ostatnich latach.