Podróże otwartego umysłu 2019

Projekt „Podróże otwartego umysłu” został zrealizowany w terminie 17-29.08.2019r.w woj. Kujawsko-pomorskim, w ośrodku wypoczynkowym Wiktorowo oraz dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymaliśmy z Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W projekcie wzięło udział 48 uczestników + 6 os. kadry. W czasie 13 dniowego pobytu zrealizowano intensywny program edukacyjno- rekreacyjny. 

Zgodnie z założeniami programu, nacisk został położony na poszerzanie horyzontów myślowych, edukację i wzbogacanie uczestników o nowe doznania. Powyższe było realizowane podczas warsztatów (rewelacyjnie poprowadzonych przez p. Katarzynę Marszałek). Na wyszczególnienie zasługują warsztaty z tolerancji w których młodzież wzięła udział niezwykle aktywnie. Edukacja ekologiczna uczestników realizowana była podczas cyklu warsztatowego prowadzonego przez p. Katarzynę Krajewską na przyjemnych zajęciach plenerowych. „Podróż w czasie” zapewniono uczestnikom na pasjonującym wykładzie nt. kosmosu przeprowadzonym przez p. Romana Pleszyńskiego. Młodzież dowiedziała się więcej o otaczającym ją świecie dzięki zaprezentowaniu jej różnorodnej muzyki ze świata. Muzyka towarzyszyła uczestnikom również podczas nieformalnych wieczorów z gitarą przy ognisku. 

Program edukacyjny został skonstruowany w ten sposób, by składały się na niego zajęcia z różnych dziedzin. W celu utrwalania tożsamości narodowej położono nacisk na obcowanie uczestników z historią. Młodzież spędziła długi i intensywny dzień w Bydgoszczy. Z uwagi na obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej podczas zwiedzania zwrócono młodzieży uwagę na miejsca związane z trudną historią tego miasta (m.in. wydarzenia związane z krwawą niedzielą). Młodzież poznała historię kanału bydgoskiego (muzeum +spacer z przewodnikiem- pasjonatem p. Tomaszem Izajaszem oraz rejs statkiem). Zwiedziła starówkę z Wyspą Młyńską. Organizatorzy umożliwili młodzieży zwiedzanie Ratusza. W sali sesyjnej młodzież dała krótki występ czym oczarowała urzędników. Przyjemnym akcentem podczas zwiedzania były odwiedziny w nowoczesnym muzeum mydła i historii brudu, gdzie po zabawnym zwiedzaniu młodzież własnoręcznie wykonywała mydło.   

Lokalizacja realizowanego zadania skłoniła do poznania miejsc związanych z początkami Państwa Polskiego. Podróżując kolejką wąskotorową uczestnicy zwiedzili Wenecję (Muzeum kolejki wąskotorowej) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. W Biskupinie odbyły się warsztaty  związane z codziennym życiem pierwszych Piastów. 

Integracja uczestników została wpleciona w program rekreacyjno- sportowy. Realizacja programu sportowego została nieco zmodyfikowana w stosunku do założeń. Okazało się, że młodzież białoruska nie jest wprawiona w jeździe na rowerze. Przeprowadzono spotkanie doszkalające w technice jady na rowerze oraz obsługi roweru od strony sprzętowej.  Młodzież kilkukrotnie wyprawiała się na wycieczki rowerowe (rowery elektryczne budziły szczególny entuzjazm) oraz wyprawy kajakowe. Najdłuższy spływ z metą w Lubostroniu zakończony był zwiedzaniem Pałacu. Spływy kajakowe i rajdy rowerowe to przygoda, która dostarczyła uczestnikom najsilniejszych wrażeń. Gra terenowa z biegiem na orientację (wykorzystanie map i kompasu) oraz nauka rozkładania namiotu wojskowego składały się na aktywny dzień survivalowy.  

Tradycyjnie już, doświadczeni animatorzy współpracujący z Fundacją przeprowadzili gry integracyjne, zabawy i konkury kolonijne.  Nowość programowa, czyli „noc gier” została b. entuzjastycznie przyjęta przez uczestników.

Fundacji udało się osiągnąć zakładane cele. Mamy nadzieję na rozwój programu i jego kontynuację.