Ciekawi świata 2019

Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanego z Senatu Rzeczpospolitej Polskiej udało się zrealizować projekt:„Ciekawi świata”. Edukacyjno- rekreacyjny program został zrealizowany dla 27 osobowej grupy polonijnej z Ukrainy (24 uczestników (dzieci i młodzież) + 3 osoby dorosłych (kadra)

Program odbył się w terminie 25.08-06.09. 2019r. Młodzież zakwaterowana była w ośrodku wypoczynkowym „Wiktorowo” w woj. Kujawsko-pomorskim. 

„Ciekawi świata” był projektem mającym na celu doświadczanie doznań związanych z oglądem świata oraz poszerzanie horyzontów. 

Cele zostały osiągnięte poprzez umożliwienie młodzieży doświadczania wrażeń: muzycznych, smakowych, podróżniczych.

 

Program zakładał przenikanie się doznań i poznawanie świata w wykorzystaniem wielu zmysłów. Dla uczestników zorganizowane zostały warsztaty m.in. klimatyczny wieczór celtycki, podczas którego przy dźwiękach celtyckiej muzyki i tańca (prezentacja multimedialna) młodzież mogła spróbować dań dawnej kuchni celtyckiej. 

 

Cele edukacyjne również zostały zrealizowane podczas warsztatów np. rewelacyjne warsztaty z tolerancji profesjonalnie przeprowadzone przez p. Katarzynę Marszałek. Edukacja ekologiczna realizowana była podczas cyklu warsztatowego prowadzonego przez p. Katarzynę Krajewską na przyjemnych zajęciach plenerowych a także na spotkaniach z leśnikiem.  „Podróż w czasie” zapewniono uczestnikom na pasjonującym wykładzie nt. kosmosu przeprowadzonym przez p. Romana Pleszyńskiego.

Podczas projektu pobudzano młodzież do otwartego, odważnego myślenia oraz refleksji i zachęcano do odpoczynku od telefonu/tabletu.

 

Wrażenia podróżnicze zapewniono uczestnikom nie tylko poprzez realizację programu wycieczkowego. Młodzież miała możliwość spróbowania różnych sposobów przemieszczania się. Do zwiedzanych miejsc docierała m.in. rowerami elektrycznymi, kajakami oraz koleją wąskotorową. 

 

W celu utrwalania tożsamości narodowej położono nacisk na obcowanie uczestników z historią. Zajęcia z historii regionu- Pałuk prowadził lokalny historyk amator, hobbysta i wydawca książek- p. Zbigniew Zwierzykowski.

Młodzież spędziła długi i intensywny dzień w Bydgoszczy. Z uwagi na obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej podczas zwiedzania zwrócono młodzieży uwagę na miejsca związane z trudną historią tego miasta. Młodzież poznała historię kanału bydgoskiego (muzeum +spacer z przewodnikiem- pasjonatem p. Tomaszem Izajaszem oraz rejs statkiem). Zwiedziła starówkę z Wyspą Młyńską. Organizatorzy umożliwili młodzieży zwiedzanie ratusza. Przyjemnym akcentem podczas zwiedzania były odwiedziny w nowoczesnym muzeum mydła i historii brudu, gdzie po zabawnym zwiedzaniu młodzież własnoręcznie wykonywała mydło.   

Lokalizacja realizowanego zadania skłoniła do poznania miejsc związanych z początkami Państwa Polskiego. Podróżując kolejką wąskotorową uczestnicy zwiedzili Wenecję (Muzeum kolejki wąskotorowej) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. W Biskupinie odbyły się warsztaty związane z codziennym życiem pierwszych Piastów. 

 

Integracja uczestników została wpleciona w program rekreacyjno- sportowy.  Młodzież kilkukrotnie wyprawiała się na wycieczki rowerowe (rowery elektryczne budziły szczególny entuzjazm) oraz wyprawy kajakowe. Najdłuższy spływ z metą w Lubostroniu zakończony był zwiedzaniem Pałacu. Spływy kajakowe i rajdy rowerowe to przygoda, która dostarczyła uczestnikom najsilniejszych wrażeń. Gra terenowa z biegiem na orientację (wykorzystanie map i kompasu) oraz nauka rozkładania namiotu wojskowego składały się na aktywny dzień survivalowy.  

Tradycyjnie już, doświadczeni animatorzy współpracujący z Fundacją przeprowadzili gry integracyjne, zabawy i konkury kolonijne.  Nowość programowa, czyli „noc gier” została b. entuzjastycznie przyjęta przez uczestników.

„Ciekawi świata” to edukacyjno- rekreacyjny program zrealizowany dla 27 osobowej grupy polonijnej z Ukrainy (24 uczestników (dzieci i młodzież) + 3 osoby dorosłych (kadra).